Thursday, May 30, 2013

отново за Аристотеловата философия на природата


След изключително интересното представяне на проблемите в трактата "За възникването и загиването", направено от колегата Цена Желязкова преди една седмица, 
довечера спецкурсът за Аристотеловото разбиране за природата  
в Магистърската програма по философия за неспециалисти
 ще продължи с обсъждане на спорния въпрос за това има ли или няма първа материя според Аристотел и други проблеми от неговите лекции по философия на природата.
18.15 часа, аудитория 82 на Ректората.

Tuesday, May 28, 2013

представяне на книга на Лешек Колаковски

                                  Полски институт, София, съвместно
с Издателство СОНМ
              канят на

28 май  2013, 18.00 ч., (вторник)
 ул. Веслец 12, Полски институт, вход свободен

Представяне на българското издание на книгата
„Моите правилни възгледи за всичко“
на Лешек Колаковски
(превод – Правда Спасова)

Книгата ще представи преводачката проф.д-р на философските науки Правда Спасова от Института за изследване на обществата и знанието – БАН.

Прожекция на документалния филм
 „Професорът. За Лешек Колаковски“
 на режисьорката Мария Змарз-Кочанович с нейно участие


      Mоите правилни възгледи за всичко” - сборник с есета на най-големия полски философ и историк на идеите. В него са включени текстове от 80-те и 90-те години на миналия век. Авторът, с присъщата му брилянтност, анализира връзката между религията и нашата цивилизация, изследва пътищата на злото и утопичното мислене, разкрива взаимоотношенията между истината, демокрацията и свободата, както и идеите, формиращи новото време.
       „Не всички имат време дълго да изучават философия и политическите науки. Защо да не им улесним живота, предоставяйки им настоящата Голяма енциклопедия? Моля да обърнете внимание, че редът, както във всяка енциклопедия, е азбучен. Но това не е старомодната смешна азбука, а съвременна, деконструктивистка. Всеки може да разбере преимуществата й. Пост-модернизъм: всичко е позволено. Деконструктивизъм: каквото и да се каже, тъй и тъй нищо не означава. Пост-структурализъм: не знаем какво е това. Скептицизъм: нищо не се знае. Историзъм: днес това е истина, а утре нещо друго. Екзистенциализъм: и ти можеш да си трагичен герой.“ (Лешек Колаковски, Mоите правилни възгледи за всичко”, из: “Голямата енциклопедия на философията и политическите науки“).
      Лешек Колаковски (1927-2009) – полски философ, историк на философията, есеист и публицист. От 1968 г., след като му отнемат катедрата във Варшавския университет, живее в емиграция. През 1972-1991 е преподавател (Senior Research Fellow) в All Souls College в Университета в Оксфорд.
      Основен обект на интересите му е историята на философията, както и философия на културата и религията. Колаковски пише и литературни творби – философски романи и приказки.

Wednesday, May 22, 2013

лекция за възникването и загиването според Аристотел



Лекция върху малкия, но много труден и оспорван текст на Аристотел, известен като
"За възникването и загиването" ще бъде изнесена утре, 23 май от 18.15 часа в 82 аудитория
на Ректората.
Гост-лектор на курса Аристотеловото разбиране за природата, който е част от Магистърската програма по Философия (за неспециалисти), ще бъде г-жа Цена Желязкова, докторантка по онтология в Института за изучаване на обществата и знанието в БАН и водещ редактор в
издателството за художествена, хуманитарна и философска литература "Проектория".
Заповядайте!

Monday, May 20, 2013

лекция на д-р Аделина Ангушева-Тиханова







Катедра по кирилометодиевистика
и
Магистърска програма „Старобългаристика
Ви канят на
открита лекция
на
Д-р Аделина Ангушева-Тиханова
Mанчестърски Университет, Великобритания
на тема:
ПРАГМАТИКА НА ЖАНРА.
ПРАКТИКИ НА РИТОРИЧЕСКОТО ВЪВ ВИЗАНТИЯ И В СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ
22 май 2013 г., 11:00 ч.,
Конферентна зала, Ректорат

Лекцията е отворена за всички студенти с интерес към  Средновековието и е част от цикъла лекции, които д-р А. Ангушева-Тиханова ще изнесе в рамките на курса „Жанрове в славянската и византийската литература” в МП по Старобългаристика

***

снимката горе е на Николай Гочев, 25 май 2011 г.

Friday, May 17, 2013

лекция на д-р Вяра Калфина за Хораций




Академичната учебна година навлиза в кулминационния период на майските празници и събития - преди и след тържествата в чест на светите братя Методий и Кирил.

Управителният съвет на Асоциацията за развитие на университетското класическо образование кани всички интересуващи се от античността на семинара довечера със следната покана:

Христос воскресе!

Уважаеми колеги и приятели от АРУКО,

С радост Ви каним на първата среща в рамките на семинара 
"Интелектуалците през античността" 
(с водещ доц. д-р Н. Гочев) след великденската ваканция - заповядайте

 в петък, 17 май, от 18.15 ч. в 185 аудитория - "Хораций urbanus" е темата, 
предложена от д-р Вяра Калфина.

Сърдечни поздрави,
УС на АРУКО


***

Д-р Вяра Калфина е бакалавър и магистър по класическа филология, а от няколко години води семинарните занимания по антична култура в специалност Културология. От тази година е вече част от преподавателския екип на тази специалност във Философски факултет.

Повече за нейните научни интереси и изследванията й върху гръцката митология можете да научите от материалите по защитата на дисертацията й, публикувани тук:



Елате, става интересно, а и семестърът преваля, и върви към свой край, семинарът за интелектуалците през античността - също.

Monday, May 13, 2013

venia legendi за Веселин Дафов


Откъслечни своевременни размишления за доцентурата по света и у нас, в миналото и днес

Все още в редица европейски страни съществува академичната длъжност "доцент" и все още в много от тях тя е почти равностойна на професорската. Изразът "venia legendi" е част от онзи тип процедури, в които хабилитацията се получава от оценката на акумулираните изследвания на учения и от негова или нейна публична лекция, на която присъстващите студенти, гости, преподаватели и жури могат да задават всякакви въпроси.

Такава продължава да е, например, процедурата за постоянните, практически до навършване на пенсионна възраст, академични позиции в швейцарските университети. Кандидатите за тях изнасят две публични лекции - едната на френски, а другата на немски. След това отговарят на всякакви въпроси. И депозират пред журито вече публикуваните свои текстове, изследвания, преводи, редакции, или емпирични проучвания и експерименти - при хората на точните науки.
В нашия Университет през неговата 125 годишна история са се сменили доста законови уредби и процедури за хабилитация.

Много дълго време, например, е било в сила убеждението, че колкото по-бързо и безпрепятствено се развива академичният потенциал на Софийския университет, толкова по-бързо ще се развива и просперира страната като цяло. Имало е почти четири десетилетия през първата половина на ХХ век, от 1908 до 1949 г., когато в сила е било неписаното правило всеки асистент "да израства" до доцент за не повече от четири семестъра след постъпването му на "служба" в Университета.

Имало е преподаватели и творци като Емануил Попдимитров, например, според които прекалено бързото хабилитиране и еднократната процедура със седемчленно научно жури са били в някои случаи смехотворни. Една такава комична хабилитация, рязко отличаваща се от онова, което видял по време на своето следване в швейцарския университет Фрибург, е послужила като прототип за една от най-смешните истории в тъжната му сатира в стихове "В страната на розите"

Уви, израстването и развитието на академичния потенциал не само на Университета, но и на всички наши изследователски и преподавателски институции, в годините на социализма се дирижираше по един неакадемичен, идеологизиран класово-партиен начин.
Макабрено мракобесие и анонимно гласуване в едни несменяеми съвети и комисии, но... затова е писано вече достатъчно.

Уви, в годините на т.нар. "преход към демокрация" израстването и развитието на този "човешки капитал" или "човешки ресурс" беше вкарано в месомелачката на парите и партиите... Стотици хиляди емигрираха, не защото бяха алчни за пари и слава, а защото трудно биха решили уравнението "заплата=наем за жилище+храна+дрехи+сметки".
Други десетки хиляди обедняха, но стискат зъби и заради смислеността на професията, и самовменения дълг за препредаване и обогатяване на знанието, понякога чакат по десет-петнадесет години излизането на книгите, на изследванията или на преводите си от чекмеджетата на бюрата в домовете си.

Академичното и кариерното развитие днес е абсолютно гарантирано, а житейският успех като цяло е подсигурен за онези и само за онези, които влизат в свитата и започват да лазят по колене пред някое партийно величие и стават клакьори на лозунгите на някоя съмнителна групировка, пардон, исках да напиша "политическа партия".
А който пожелае да бъде независим от академично-политическите кланове и медийните им клакьори, чака по десет-петнайсет години издаване на книгите си и хабилитация или професура.
Както и по времето на соца, така и по времето на прехода "към демокрация", най-бърз и лесен е пътят, който е успореден на определена "партийна линия", каквато и да е тя. Щом е партийна, значи е права и правилна...
Житейска и академична траектория като успоредица на партийна се увенчава с лаври. И с едни други неща, за които императорът Веспасиан е казал, че не миришат.

Но винаги е имало, има и ще има други хора.
Както казва Сократ на своите събеседници според "Спомените" на Ксенофонт за него, честният път е много по-труден, но само той е добродетелен.

Затова искрено се радвам на "порастването" на колегата Веселин Дафов като доцент.
Той крачи с размах по единствено възможния път за истинския философ, истинския математик и истинския мъж - пътя на честното и добродетелно мислене.
 Още от първите дни на студентската банка.
Познавам го от учебната 1992/1993 г., когато беше един от няколкото изключително впечатляващи студенти от тогавашния първи курс Философия, с които събеседвахме по проблемите на античната философия в една от аудиториите в сградата на ФЖМК на улица "Московска". Незабравим випуск. Незабравими дискусии.

И ето, Веселин Дафов е вече доцент.
 Всичко за неговата хабилитация може да се прочете тук:
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/proceduri_za_nauchni_stepeni_i_akademichni_dl_zhnosti/proceduri_po_zaemane_na_akademichni_dl_zhnosti/arhiv/konkurs_za_zaemane_na_akademichnata_dl_zhnost_docent_po_profesionalno_napravlenie_2_3_filosofiya_ontologiya_obyaven_v_dv_br_41_1_06_2012g

Неговите две книги "Мислещо и действителност" и "Категории и битие" бяха издадени наскоро от "Проектория" и можете да ги видите тук:

http://projectoria.com/product/category?path=59

В нашия Университет venia legendi или venia docendi се нарича публичната лекция, която някои от новите доценти в някои от факултетите изнасят или по време на Климентовите празници през ноември и декември, или по време на Кирило-Методиевите празници през май. 
Като уважение към тази хубава академична традиция, каквато е изнасянето на една публична доцентска лекция след хабилитиране в нашия Университет и Философския факултет, ще можем да присъстваме и на лекцията на колегата Дафов в четвъртък.

Ето я поканата за нея:


Философски факултет
Катедра „Философия”


Ви канят на публична хабилитационна лекция на
доц. д-р Веселин Христов Дафов
на тема:

„Субектност и мислене - моменти на приложност”


В лекцията ще бъдат представени постиженията на субектната онтология за различаване на субектното от предметното  и овладяване на разликите между органично – субектно (органично – живо), организация – субект и т.н. Ще се посочат и разбирания за мисленето през различните форми на разумна субектност – през реалността на аз-овото, себе-стното, личност-ното, политическото, социалното и други субектни реалности.



Лекцията ще се проведе на 16 май, четвъртък, 2013 г.
от 17:15 часа в 41 аудитория на Ректората