Wednesday, June 23, 2021

предприемчив предприемач преподава


https://www.novavizia.com/platon/

 Eдно от следствията от дистанционно-имитативното обучение е, че ще изпитваме и поставяме оценки на хора, чиито лица не сме виждали нито веднъж. Зелените точки в Мудъл или черните квадрати с инициали в Тиймс, или Наследство.Бг, които понякога се появяваха на лекции като зелени точки или квадрати с инициали, сега ми изпращат писмени работи, за които ще събеседваме. А повечето от тях дори нямат своя актуална снимка в Мудъл и изпращат писмените работи от произволни адреси, така че не мога да бъда сигурна кой всъщност е подателят.

А кой е авторът на някои писмени работи? От коректното цитиране под линия разбирам, че необикновен авторитет за голяма част от студентите, на които съм преподавала този семестър, е някакъв предприемчив предприемач, който има сайт и прочие инициативи за самоусъвършенстване. Няма лошо, в едно свободно общество всеки, който има пари и време, може да си направи електронна собственост в интернет, от която платформа да си преподава собствените разбирания за античните, средновековните и ренесансовите философи, за психология, самоусъвършенстване и прочие.
Дистанционното имитиране на образование освен всичко останало изкоренява от студентите убеждението, че трябва да се четат книги. Така де, защо да се четат книги? Нали стадионите са пълни, а университетите и библиотеките са празни.
Докато ние тъпчем Мудъл със сканирани произведения на великите мислители от миналото във формат pdf, за да могат все пак студентите да прочетат поне някой диалог на Платон или откъс от трактатен текст, предприемчиви предприемачи създават на атрактивните си сайтове "статии" за биографиите и възгледите на мислителите от миналото. В животоописанията им има грешки, а в представянето на идеите им – смехории, но има цветни картинки, репродукции от картини, снимки на известни техни статуи и прочие.
Един pdf, на който са сканирани 100 страници диалог на Платон, изглежда неатрактивно и губи конкуренцията си със сайта на предприемчивия предприемач, на който е смляна на български къде вярно, къде не, информация от ситно сдъвкана преразказвателно-примитивизираща информация от англоезичен популярно-непретенциозен сайт за "Алегорията за пещерата" и "Теорията за формите". Вместо да прочетат един-два диалога, студентите запомнили, цитирам:
"Цитати от Платон
Платон е известен с крилати цитати, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
“Животът е само един миг между две вечности.”
“Дребните цели създават дребни личности.”
“В любовната аритметика едно плюс едно е равно на две, а две минус едно е равно на нула.”
“Невежи са само тези, които са решили да си останат такива.”
“Мисълта е разговорът на душата със себе си.”
“Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.”
“Книгата е ням учител.”
Край на цитирането.
Предприемчивите предприемачи с атрактивните сайтове с картинки станаха авторитет за студентите ни, защото най-старателно работещите от нас от години сме подложени на всякакъв тормоз и спънки в работата ни. Тази година изобретателността на овластените в някои катедри и факултети прибегна даже до анонимни доноси уж от недоволни студентки срещу преподаватели, които безукорно се отнасят към преподаването, превеждането и писането.
Но така ще бъде и занапред: колкото повече и колкото по-безнаказано бива клеветен и зануляван нашият преподавателски и преводачески труд, толкова повече в авторитети и разпространители на "Знание" за миналото ще се превръщат енергични предприемачи с размах, пари и свободно време.

*******
Според предприемчивия предприемач, който виртуално преподава история на философията: " Ето как, в Академията на Платон се провежда колективно образование. Учениците носят еднакви дрехи – прости монашески роби, както и споделят храната си един с друг. Те са толкова силно отдадени един на друг в учението и овладяване на нови знания, че понякога предизвикват неразбиране и дори присмех сред своите съвременници.
Според Платон доброто образование е дълъг процес, който отнема пет години, за да се задвижи и може да започне истински едва когато човек е навършил тридесет и пет години – тоест, когато е достигнал до известна житейска зрялост." Край на цитата, няма да коментирам повече, но който иска да се позабавлява може да отвори статиите и за другите философи на този сайт.
***
За да бъда по-позитивна и обективна, признавам, че на този сайт има и репродукции на произведения на изкуството, които не са ми известни. Но неточностите дори в биографиите на мислителите са много: например, според автора на статията за Платон той е пътувал до Сицилия само два пъти; учениците в Академията били облечени с монашески роби, пребивавали там по пет години и прочие...

*****
Авторът на сайта е енциклопедична личност и е написал не само статии за най-известните мислители от Талес до Боеций, както и Кратка история на философията, но и Кратка история на класическата музика.😅
Още на първия абзац за Питагор видях неточност: според него в античността са били познати седем планети, а те не са били познати седем, а само пет.

Освен всичко останало, превеждано е нескопосно от английски. Това, че на някакъв сайт на английски е написано, че античната астрономия познава seven celestial bodies, не означава, че планетите са седем, а че небесните светила са седем. Защото Слънцето и Луната в нито една астрономия по света на нито един древен народ не са били разглеждани като планети... Оттам и наукообразното твърение на автора за извеждането на седем тона според питагорейците от седемте планети увисва в празното... Обаче има размах човекът.

Така е, да. За съжаление, това е пример за лекомислието (и глупостта) на онези, които казват: "Ама, какво толкова му е на дистанционното? Всички вече знаят английски, информацията прелива отвсякъде, студентите имат откъде да четат, дори и да не са в София, дори и да не ходят по библиотеки, дори и да не четат книги". Както се вижда и от този сайт: външността лъже. На пръв поглед професионално направен, шарен, с картинки, репродукции на живопис и фрески, снимки на скулптури, цитати, изведени в курсив и поставени на фона на етикетчета с финтифлюшки, но без да е посочен източник; всъщност псевдоцитати, приписани на мислителите от миналото. Компилация от лошо преведени англоезични преразказвателни източници – така school of Plato става "училището на Платон", а seven celestial bodies се превръщат в седем планети, а не в седем небесни тела. Да не говорим за Хекадем и "еудимония". Решил един човек да се прави на всезнаещ, за да продава преподаването си, макар и на друго; появили се шаранчетата и накълвали въдичките. А в Мудъл имат десетки сканирани книги, които да прочетат, с предговори и коментари към преводите. Но шарениите се харчат повече и се четат по-лесно от диалозите на Платон, например, които са сканирани от ваши колеги преди години, заедно с бележките и коментарите на техните преводачи. И най-лошото е, че вече има кампания на пораженческо-паникьорски настроените колеги дистанционното да продължи и догодина.

Saturday, June 12, 2021

красота, вандализъм, светотатство



















Това някога беше беседка, сега е развалина.
Много е хубава Витоша, но има някакви тайнствени сили, които през последните няколко години разбиха и мостчетата, и пейките, и масичките, и почти всички беседки по ниските пътеки – от Симеоново до Драгалевци и от Железница до Бистрица.
Тези сили няма как да го направят иначе, освен с брадви и тесли.
Преди малко повече от година споделих във фейсбук снимки от двете мостчета, които са най-близко до Драгалевския манастир... бяха напълно разрушени, поне тях ги оправиха, но всички останали са непроходими.
 Е, има и импровизирано нахвърляни греди на места, вместо разбитите мостчета, има и плитки вадички, по които могат да минат онези, които не са съвсем кекави и не са се превърнали в торби от плът покрай обездвижения живот.
Най-лошото е и това, че има безумци, които не просто отиват в планината с брадви или тесли, защото не знам как с голи ръце се разбиват добре скованите мостчета и беседки.
Има светотатстващи безумци, които отиват периодично и очевидно нарочно до чешмичката, която е на пътеката от Симеоново към Драгалевския манастир.
Намира се приблизително на средата между водопадчето и линията на седалковия лифт към Бай Кръстю. 
Чешмичката беше направена преди няколко години, до нея имаше и пейка.
Хора поставят там непрекъснато икони на Света Богородица, а някакви безумци чупят иконите и
избождат очите на Божията Майка!
Е, тези поругани икони не ги снимам, 
просто се питам: как се намират хора, които отиват с тесли и брадви в парка-планина да чупят мостчетата, пейките и беседките?
Какви са тези същества, които отиват до чешмичката, за да чупят рамките и стъклата на иконите, да избождат очите на Нейните икони?