Както стана дума на предишния пост, публикуван тук преди няколко дни, тази година не е изключение в конферентния тренд на занимаващите се с античните мислители и философстващите класически филолози: отново има множество семинари, колоквиуми, работилници или работни дискусионни срещи, известни още с красивата дума „уъркшопове“, и отново на фокус е най-вече философията на Платон, представена в диалозите му.
Предстоят събития в университетите в Мадрид, Париж, Берген, Тур, които ще се случат през май и юни, а в края на август ще има голям международен, почти световен конгрес в Санкт Петербург. Той се очертава като важен научен форум в интервала на традиционните събития. В ритъма на симпозиумите, най-представителните и с многобройни участници са международните Платонови симпозиуми, които се провеждат веднъж на три години. Участващите в тях понякога надхвърлят 200 души – от всички континенти, всички възрасти и всички нива на академичните позиции.
Следващата година, през 2019 г., домакини ще бъдат колегите от няколко парижки университета и института, а диалогът ще е Парменид. През 2022 г. диалогът ще е Софистът, а домакин ще е университетът в Атина, но не в нашата южна съседка, а в щата Джорджия в САЩ.
Колегите, които биха искали да участват в тези предстоящи събития през следващите години, нека редовно да поглеждат сайта на Международното Платоново общество за съобщения относно предложенията за доклади.
***
Освен в Европа, през тази година е имало и една голяма регионална конференция на колегите от Азия, която се е провела в края на април в Тайпей и е била посветена на
Оформянето на душата според Платон и неговите опоненти.
Нашата колега проф. Светла Славева-Грифин е била основен организатор на голяма международна конференция за Платон и кризата на съвременния свят, която се е провела в Щатския университет на Флорида в края на февруари.
Програмата ѝ можете да видите ето тук:
А като време и място за традиционната годишна среща на колегите от двете Америки, които се занимават с античното мислене, се предвижда годишната конференция на Международното общество за изследване на неоплатонизма, която ще се проведе през юни в Лос Анжелис. И отново проф. Светла Славева-Грифин е една от организаторите и водеща на секцията за схващанията за душата според Платон, Аристотел и неоплатониците:
http://www.isns.us/
***
В нашия университет също ще има една двудневна конференция, която ще се проведе в средата на декември. Тя ще е посветена на 130-годишнината от създаването на Висшето училище в София и 130-годишнината от първия новобългарски превод на диалог на Платон: Критон.
Димка Гичева-Гочева