Sunday, October 23, 2022

защо не чрез жребий

 В 3 и 4 глава на "Атинската политейя" четем, преразказвам по превода на акад. Кацаров:

...
Следващата политейя била създадена чрез законите на Дракон(т): 1. гражданските права били дадени на онези, които могли да се снабдят с пълно въоръжение, което по същество е било въвеждане на много висок имуществен ценз; 2. деветте архонти и ковчежниците били избирани ПО ЖРЕБИЙ измежду онези, които имали имущество не по-малко от десет мини и нямали дългове; 3. воинското съсловие, стратезите и хипархите били избирани измежду гражданите с имущество не по-малко от 100 златни мини, освободени от данък и с деца от законна съпруга, навършили 10 години.
...
По това време възниква и Съветът, който бил формиран ПО ЖРЕБИЙ и се състоял от 401 члена.
Едно важно място, от което виждаме въвеждането на принципа не само на жребийността, но и на ротационността: „Чрез жребий били избирани и останалите висши длъжности”. Избираеми за повечето от тях били гражданите, вече навършили 30 години. Но един и същ човек нямал право да бъде архонт два пъти, преди всички останали, които имали право на това, да са се изредили на тази важна длъжност.
...
Сред най-важните конституционни въведения на Солон било налагането на предварителен избор на 10 групи по 10 кандидата, излъчени от всяка фила и последващ избор ПО ЖРЕБИЙ чрез бобени зърна на 9 архонта. Същевременно обаче, избираеми за номиниране като кандидати на филите не са били всички свободни граждани, а както номинираните, така и ковчежниците или тамиите се избирали ПО ЖРЕБИЙ измежду най-богатите – пентакосиомедимните. И все пак, принципът на жребийното избиране очевидно е за предпочитане според Аристотел от принципа на назначаването, защото той отбелязва, че преди това Ареопагът назначавал за една година висшите държавни служители.
...
И Херодот в знаменития триалог между Отанес, Мегабюксос и Дарий в Трета книга слага в устата на Отанес думите, че едно от най-ценните качества на управлението на мнозинството е, че длъжностите се разпределят ПО ЖРЕБИЙ πάλῳ μὲν γὰρ ἀρχὰς ἄρχει.
...
Ми, защо да не се върнем назад във времето?
Да направим както е направил Солон.
Да се сформират десет групи по 10 души в Народното събрание. Е, няма да ги питаме дали са пентакосиомедимни, демек, дали имат приходи/спестявания над 500 хилки, а да формират 10 групи от по 10 души, в които да влязат всички по-опитни депутати с юридическо и икономическо образование, с академични степени или с бизнес-опит, и да хвърлят боб.
Така чрез жребий да бъде избран председател на Народното
събрание и да се свърши мъката.
Напълно сериозно го пиша.

Първо във фейсбук, 20 октомври 2022, четвъртък
and 14 others


No comments: